Ovocné stromky - sloupovité

SLOUPOVITÉ OVOCNÉ STROMKY

 

  • Co se týká sloupovitých ovocných druhů, i v tomto případě se jedná o běžný ovocný strom i když s upraveným růstem, ale pěstební podmínky a způsob ošetření zůstávají stejné.
  • Tyto sloupovité ovocné stromky je možné dle potřeby tvarovat při zachovaní dostatečné plodnosti. Boční větve časem zpomalují růst a boční zakrácení časem nemusí být tak radikální. Níže je ještě popsán způsob tvarování.
  • V prvním roce po výsadbě narůstají boční výhony celkem bujně a je nutné je ve vhodnou dobu tvarovat a důsledně zakracovat. Zkrácením se tvoří množství nových plodonosných výhonů pro příští rok. Všechny boční výhony se zastřihují asi na tři očka. Toto tvarování by mělo proběhnout jako u ostatních jádrovin, tedy v době vegetačního klidu, nejpozději v předjaří. Stejný postup se opakuje ještě v dalším roce a pak by mělo již dojít ke zpomalení růstu. Během prvních let se po obvodu kmínku tímto způsobem vytvoří základ sloupovitého tvaru pro dostatek plodných bočních výhonů. 
  • V případě nejrozšířenějších ovocných stromů, jako jsou hrušně, třešně, jabloně apod., není nutné opylovače vysazovat přímo na vlastní zahrádce. Vždy je jistě v okolní výsadbě odrůda, která kvete ve stejném termínu a bude pro Váš stromek vhodným opylovačem. Postačuje vzdálenost doletu včel a to bývá kilometr i více. V tomto případě jsou to druhy  letních a podzimních hrušní.


Zpět