Pineberry - ananasové jahody

Pineberry - ananasové jahody

 

Bílé jahody jsou čerstvou novinkou, kterou vyšlechtili zahradníci v Holandsku na základě takřka vyhubeného druhu z Jižní Ameriky, a s velkým úspěchem uvedli tuto pochoutku na trh v Anglii. Jedná se o jahodník, který byl ještě před sto lety hojně rozšířen v Jižní Americe, ale vlivem pokroku a zhoršování podmínek takřka zcela zmizel. Zachovalo se jen několik míst, kde jej bylo možné najít. Druh se však podařilo zachránit a bylo jej možné nabídnout pro pěstování v zahrádkách. A jak jsem si již zmínili, nejprve se o tom mohli přesvědčit v Anglii. Tam se shodou náhod začaly tyto bílé jahody prodávat 1.dubna, takže si všichni nejdřív mysleli, že je to aprílový vtip. Bílé jahody?  Skutečná senzace ve světě rostlin? Lidé se však velmi rychle přesvědčili, že o žádný vtip nejde.  A protože tyto jahody chutnají po ananasu, což je v angličtině "Pineapple", už jim jméno "Pineberry" zůstalo.

Tyto jahody jsou zralé a mají správnou chuť teprve tehdy, když jsou skutečně bílé a jejich zrníčka zářivě červená.

Jsou odolné vůči všem nemocem, takže je můžete pěstovat čiště biologicky bez postřiků. 

Nyní několik informací k pěstování, které však není nikterak odlišné od běžných jahodníků.

Tato rostlina jíž vyhovují půdy s dobrou struktůrou, humózní, provzdušněné, dobře propustné v celém půdním profilu a mírně kyselé (pH 5-6,5), vyžaduje počátkem jara tato pěstitelská opatření. Pokud jste dělali nastýlku, je třeba ji v průběhu března až dubna odstranit. V tomto období se také kypří zemina, odpleveluje a odstraňují se suché a nemocné listy.

Jsou-li v záhonu nějaké povytažené trsy od mrazu, přitiskáváme je k půdě. Během dubna a začátkem května se přihnojuje plnými hnojivy popřípadě speciálními hnojivy na jahody. Toto hnojení provádíme maximálně do začátku nakvétání rostlin. Opatrné přihnojení časně zjara je prospěšné hlavně u lehkých půd. Nadbytek dusíku podporuje růst listů a výběžků, snižuje výnos a podporuje hnilobu plodů.

  • rostlina vyžaduje půdy s dobrou struktůrou, humózní, provzdušněné a dobře propustné, zemina by měla být mírně kyselá (pH 5-6,5)
  • zálivku provádíme denně navečer (za horkých dnů zaléváme 2x – ráno i navečer)
  • odpařování vlhkosti zabráníme 2 – 3 cm vrstvou jemné rašeliny, nároky na vláhu jsou největší v době květu a násady plodů (nutná vzdušná vlhkost), vzdušnou vlhkost v květnu zvětšujeme ranním mlžením či postříkáním vlažnou vodou
  • v horkých letních dnech zastíníme rostliny rohožemi proti přímému polednímu slunci, právě z těchto důvodů vybíráme pro jahodníky bílé či co nejsvětlejší truhlíky
  • v dubnu a začátkem května přihnojujeme plnými či speciálními hnojivy na jahody, hnojiva např. Kristalon červený, Kristalon jahoda, org.- min.NPK s oxidem hořečnatým, hnojíme opatrně jedenkrát za 14 dní tekutým hnojivem (dávkování dle výrobce). Toto hnojení provádíme maximálně do začátku nakvétání rostlin. Opatrné přihnojení časně na jaře je prospěšné hlavně u lehkých půd. Při pěstování v truhlících či jiných nádobách dáváme pozor na přehnojení a přesolení, nadbytek dusíku podporuje hnilobu plodů, růst listů, výběžků a snižuje výnos.
  • při nádobovém pěstování je třeba v zimě zabránit promrznutí kořenového balu, přezimování balkónových jahod je nejvhodnější zahrnutím truhlíků do záhonků, není-li tato možnost, umístíme truhlíky do chladné světlé místnosti (garáž, půda atd.). Rostliny nevystavujeme přímému zimnímu slunci, mrazivému větru a nízkým teplotám. Před začátkem přezimování rostliny vydatně zaléváme studenou vodou, v průběhu zimy nenecháme zeminu vyschnout, zaléváme 1 x za 10 až 14 dní.
  • jahodník snáší i teploty těsně pod bodem mrazu. V zimě mnohem více škod napáchají teplo, vlhko sklepů atd. (podporují vznik plísně)
  • na jaře kypříme zeminu, odplevelujeme a odstraňujeme suché a nemocné listy


Zpět